Oleski Dom Kultury powstał po odbudowie ze zniszczeń wojennych byłego niemieckiego Domu Ojczyźnianego tzw.”Haus der Heimat”. Podczas spotkania w roku 1948 z mieszkańcami Olesna ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego gen.Aleksandra Zawadzkiego, wskazano ten budynek jako możliwy do adaptacji na Dom Kultury. Dzięki jego poparciu miasto otrzymało od Państwa 1 mln zł. dotacji a dzięki dużemu wkładowi pracy społecznej mieszkańców już w roku 1950 oddano budynek Powiatowego Domu Kultury do użytku.
Pierwsze lata działalności to głównie prowadzony przez p. Halinę Pazura Zespół Pieśni i Tańca oraz zespół teatralny. Zmieniający się często w tym czasie kierownicy instytucji/ m.in. Roman Kotarski, Edmund Foltynowicz, Mieczysław Rowecki /musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami. Obiekt był słabo wyposażony, a także brak było wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. W roku 1957 działały następujące sekcje: koło fotoamatorów, kurs kroju i szycia, zespół teatralny, klub miłośników zabytków, zespół rytmiki dziecięcej.
W kolejnych latach nastąpił dalszy rozwój działalności kulturalnej. W tym czasie /lata 60-90/ dyrektorami instytucji byli m.in. Bernard Krupa, Jerzy Utecki, Helmut Wloka, Józef Kozioł i Jan Wolny. Powstał jeden z pierwszych w Polsce, istniejący do dziś Klub Tańca Towarzyskiego „Róża” prowadzony przez instruktora Jerzego Mierzwę (do 2008 r.!). Ciekawą działalność prowadził Amatorski Klub Filmowy „Jupiter” dokumentując filmową kroniką najważniejsze wydarzenia społeczne i kulturalne miasta i powiatu. Kolejnym działającym przez lata klubem było Studio Piosenki prowadzone przez instruktorów: Antoniego Drohomireckiego i Ludomira Pazurę. Przy Domu Kultury działał z powodzeniem Klub Młodzieżowy „Glapion” (dzisiejsza sala kominkowa). Z biegiem lat i wraz z ogólnie zachodzącymi zmianami społecznymi zmieniała się też oferta Domu Kultury. Powstawały kolejne sekcje, inne upadały.
Od 1990 r. wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju instytucja została przemianowana na Miejski Dom Kultury obejmujący swoim zasięgiem działania teren miasta i gminy Olesno. Dyrektorem został wtedy Ernest Hober. W tym czasie budynek został gruntownie wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt. Zachowany został jednak przedwojenny układ pomieszczeń w budynku dzięki czemu obiekt zachował swój pierwotny wygląd.
Miejski Dom Kultury w tym czasie rozwinął swoją działalność dostosowując ją do aktualnych potrzeb. W związku z zamknięciem kultowego kina „Znicz” dostosowano salę widowiskową do projekcji filmowych. W latach 2007-2012 przy MDK działało Młodzieżowe Radio Internetowe „Spontan”, później „Strefa S”, która rozpoczęła swoją działalność 1 marca 2018, a zakończyła w 2019 roku. Nadal wiodącą sekcją był i jest Klub Tańca Towarzyskiego „Róża” prowadzony aktualnie przez wychowanka p. Mierzwy instruktora tańca Krzysztofa Musioła. Na scenie sali widowiskowej mieszkańcy Olesna mogli wysłuchać koncertów wielu gwiazd polskiej estrady m. in. przy okazji świąt narodowych a także Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej, który od 2000 roku przyciąga młodych wykonawców tego nurtu. Od 1992r. kiedy wznowiono Dni Olesna nasz Dom Kultury jest wraz z Urzędem Miejskim organizatorem tego najważniejszego dla mieszkańców miasta wydarzenia kulturalnego.
Dyrektorzy na przestrzeni lat, czyli kto, kiedy prowadził Miejski Dom Kultury.
Aktualnym dyrektorem jest mgr. Marek Kudra. Urodzony w Brzegu. Kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. J. Elsnera w Brzegu w klasie gitary Bartłomieja Helwinga oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II st im. R. Bukowskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Piotra Łykowskiego. Absolwent studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki oraz Muzyki Kościelnej w klasie dyrygowania prof. Jolanty Szybalskiej-Matczak. Ponadto studiuje na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki oraz Muzykoterapii w klasie dyrygentury prof. Alana Urbanka. W latach 2014-2015 pełnił funkcję asystentem dyrygenta w Chórze Kameralnym Akademii Muzycznej „Senza Rigore”. Aktualnie współpracuje z Chórem Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” oraz Chórem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Książęcej Orkiestry Symfonicznej [daw. Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta]. Zespół tworzą młodzi ambitni muzycy którzy koncertują w kraju i za granicą. Do szczególnych osiągnięć zespołu należy zaliczyć udział w 26. Międzynarodowym Festiwalu „Eurochestries” we Francji. W repertuarze możemy znaleźć między innymi: IX Symfonia e-moll – A. Dvořáka, Requiem – W. A. Mozarta oraz wiele innych. W styczniu 2017 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym Arte Creatura, debiutując z spektaklem Księżniczka Czardasza – E. Kálmána. Na co dzień nauczyciel muzyki oraz animator kultury w środowiskach amatorskich.
MDK jest organizatorem wielu innych stałych w kalendarzu kulturalnym wydarzeń jak choćby: Reggae Majówka czy Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych. W okresie letnim proponujemy mieszkańcom koncerty plenerowe w rynku oraz kino w amfiteatrze. Staramy się być otwarci na nowe potrzeby mieszkańców Olesna wprowadzając je do oferty zajęć stałych (planszówki, klub odkrywcy, zumba, aerobik, itp).
Goście MDKu w minionych latach:
Aktualne wydarzenia
Koncert Improwizowany uczestników 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej
Miejski Dom Kultury i Restauracja Ratuszowa zapraszają na Koncert Improwizowany uczestników 25. Ogólnopolskiego Przeglądu [...]
26. OLESKI KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zapraszamy do wzięcia udziału w 26. Oleskim Konkursie Fotograficznym. Regulamin Konkursu Formularz zgłoszenia [...]
25. OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI POETYCKIEJ
Zapraszamy na 25. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej w Oleśnie 😉 12.10.2024 r. (sobota) Bilety [...]
Zajęcia Kreatywno – Plastyczne
Nowe zajęcia dla dzieci od października!! Zapraszamy dzieci, które uwielbiają tworzyć, które chcą poznawać [...]